Taijiquan – Tai Chi Chuan

 

VJEŽBA ZA ZDRAVLJE

Taijiquan (Tai Chi Chuan) je stoljećima stara borilačka vještina koja se danas primjenjuje kao metoda za postizanje dobrog zdravlja, za samoodbranu, energetska praksa i kao meditacija u pokretu, a prvenstveno kao vježba za postizanje dobrog zdravlja i jedan je od najraširenijih oblika rekreacije u svijetu. Sama vježba je skup međusobno povezanih pokreta koji čine formu. Pokreti se izvode opušteno, povezano sa disanjem i uz mentalnu koncentraciju. Takvo izvođenje omogućava pravilan protok Qi-a odnosno životne energije kroz tijelo. Qi tonificira tkiva i organe te povećava opći energetski nivo, jača imunitet i poboljšava djelovanje svih tjelesnih sistema: živčanog, respiratornog, kardiovaskularnog itd. Također je jedan od najboljih načina za oslobađanje i savladavanje stresa.

SAMOOBRANA

U svojoj biti Taijiquan je borilačka vještina, vrlo efikasna i sofisticirana. Sastoji se od forme koja je skup raznih tehnika kao što su udarci, hvatanja, uvrtanja, poluge itd., zatim vježbi u paru Tui Shou (gurajući dlanovi) i formi s oružjem. Da bi se postigla efikasnost u primjeni tehnika potrebno je ujediniti namjeru (um), energiju (Qi) i fizičku snagu što zahtijeva višegodišnje intenzivno vježbanje, no već i lagana, rekreativna praksa Taijiquana doprinosi većoj opuštenosti, koncentraciji, pozitivnom stavu i boljem snalaženju u svakodnevnim izazovima.

ENERGETSKA VJEŽBA

Taijiquan je zapravo jedan od najkompleksnijih i najzahtjevnijih oblika svjesnog energetskog rada, odnosno Qigonga i kao takav, uz kontinuirano i posvećeno vježbanje, donosi brojne dobrobiti praktičarima, na svim životnim područjima.

 MEDITACIJA U POKRETU

Taijiquan nije samo fizička vježba već je upotreba uma odnosno koncentracija jedan od temeljnih principa. Stoga je Taijiquan poznat i kao meditacija u pokretu. Vježbajući formu svjesnost se usmjerava u Dan Tien, gravitacijski i energetski centar tijela, dovodeći vježbača u stanje cjelovite tjelesne budnosti i opuštene pažnje u kojoj um i tijelo djeluju skladno i spontano.

DUHOVNA PRAKSA

Kroz svakodnevnu praksu Taijiquan nas povezuje sa našom izvornom prirodom postajući tako put razumijevanja i samospoznaje. Uči nas kako postići harmoniju i jedinstvo u interakciji sa sobom, drugima, prirodom i cjelokupnim univerzumom.

 
POVIJEST I STILOVI TAIJIQUANA
 
Nastanak Taijiquana pripisuje se jednom taoističkom monahu, no najnovija dokumentirana istraživanja smatraju Chen Wangtinga, koji je živio oko 1600-te godine, za začetnika Taijiquana danas poznatog kao Chen stil iz kojeg su proizašli svi ostali stilovi. On je u svom istraživačkom radu uspio integrirati tehnike borbe sa kanonima kineske tradicionalne medicine, energetskim praksama i tehnikama disanja.
Kroz dugi niz generacija vještina se podučavala isključivo unutar obitelji. Prvi put je vještina prenesena van obitelji Yang Luchanu koji je utemeljio vlastiti stil nazvan Yang. Ostali stilovi su dva Wu stila, Sun, Zhaobao itd.
 
CHEN STIL
 
Chen odnosno grana Chenjiagou Taijiquan nastavio se prakticirati unutar obitelji, da bi se u 20. stoljeću počeo otvarati za širu javnost, uključujući i zapadne tragaoce. Predstavnici su četiri Velika Majstora, XIX generacije, nazvani još i četiri Jinganga (čuvara hrama), četiri Budha Ratnika ili četiri Kineska Tigra: Zhu Tiancai, Chen Xiaowang, Chen Zhenglei, Wang Xian
 
Učenik, nasljednik i predstavnik Velikog Majstora Zhu Tiancaia iz 19. generacije majstora tradicionalnog Chenjiagou Taijiquana je Majstor 20. generacije, David Petrović, predsjednik Hrvatskog Taijiquan Qigong instituta.
Iako je u Hrvatskom Taijiquan Qigong institutu moguće je prakticirati tri glavna stila Taijiquana: Chen, Yang i Wu, naglasak je na tradicionalnom Chen (Chenjiagou Taijiquanu).
 
Chen (Chenjiagou) stil je originalni, izvorni stil iz kojeg su se razvili svi ostali danas poznati stilovi Taijiquana. Karakteristika stila su spiralni pokreti i prepoznatljiv je po izmjeni mekih i sporih spiralnih pokreta sa brzim i eksplozivnim (Fa Jing), moglo bi se reći da je osnovni značaj stila bogatstvo metoda s golim rukama, s oružjem i u paru te snažnih energetskih tehnika unutar vanjskih formi koje se danas primarno koriste za održavanje dobrog psihofizičkog zdravlja i lakše suočavanje sa svakodnevnim izazovima.

Tradicionalni Chen stil se sastoji od tri metode ili škole: Lao jia (stara), Xin jia (nova) i Xiao jia (mala). Obje metode, i Lao jia i Xin jia, sastoje se od dvije forme Yi lu (prva forma) i Er lu (druga forma) poznata i pod nazivom Pao chui. Sve tri metode imaju i forme s oružjem, a to su: mač, sablja, dvije sablje, koplje, halabarda i lepeza. Jedna od karakterističnih metoda Taijiquana su vježbe u paru Tui shou ili gurajući dlanovi. U Chen stilu ima pet metoda ovih vježbi. I na kraju San shou ili slobodna borba.

Naša škola slijedi metodu i program Majstora Zhu Tiancaia, XIX. generacija majstora iz Chenjiagoua,  jednog od četiri Jin Gang-a, čuvara znanja, najvećih majstora 19. generacije, izabranih čuvara tradicije Chenjiagou Taijiquana, a Majstor David Petrović njegov službeni predstavnik i nasljednik.

Program:

1. tečaj:

  • Taiji Qigong
  • Chan si gong – vježbe namatanja svile
  • Lao ji Forma 4 – četri osnovna koraka

2. tečaj:

  • Lao jia forma 13

3. napredni tečajevi;

  • Laojia Yi lu 72 – tradicionalna prva stara duga forma
  • Tui shou- gurajući dlanovi
  • Taiji Jian – forma s mačem
  • Laojia Er lu – Paochui- tradicionalna druga stara duga forma
  • Taiji Dao – forma sa sabljom
  • Xinjia Yi lu – tradicionalna prva nova duga forma
  • Xinjia Er lu – tradicionalna druga nova duga forma
  • Forma Fa jing 42
  • Ostale forme sa oružjem

Chen stil je izvor iz kojeg je Taijiquan potekao.  Dragi sadašnji i budući ljubitelji Taijiquana – Dobrodošli na Izvor.

TAIJIQUAN YANG STIL

Utemeljitelj je Yang Lu Chan koji je bio prva osoba izvan Chen obitelji podučavana uokviru Chen obitelji. Danas poznati oblik tog stila sistematizirao je njegov unuk Yang Cheng Fu. Yang stil je danas najrašireniji u svijetu zahvaljujući skraćenim formama kao što su Yang 37 i Yang 24. Mada imamo iskustva u podučavanju Yang formi 42, 40, 108,…, forma Yang 24 nastala 50-ih godina 20. stoljeća je, zahvaljujući svojoj relativnoj jednostavnosti i kratkoći, najpopularnija. Karakteristike stila su: jednostavni pokreti te sporo i lagano izvođenje koje relaksira i dovodi do poboljšanja fizičkog i energetskog stanja. Sadrži u sebi sve osnovne principe vještine, pa je najbolja za upoznavanje sa Taijiquanom. Također, zbog svog relaksirajućeg i umirujućeg djelovanja, korisna je antistres metoda u svim okolnostima.

WU STIL

Wu stil pridaje posebnu važnost zdravstvenom aspektu kao temeljnom elementu unaprijeđenja kvalitete života. Osnovna karakteristika ovog stila je kombinacija jednostavnih fluidnih pokreta i statičkih pozicija. Statička pozicija omogućava osvještavanje tijela i ima trenutan i dubok efekt. Ovakav način treninga povećava ukupni energetski potencijal te razvija snagu i otpornost na fizičkom i emotivnom nivou.

Jednostavni pokreti i visoki stavovi omogućavaju da ovaj poseban stil Taijiquana vježbaju i osobe slabog zdrastvenog stanja i kondicije. Idealan je za one koji se prvi put susreću s ovakvom vrstom vježbi. Sa konstantnom praksom u vremenu od 3 do 6 mjeseci moguće je ostvariti transformaciju na osobnom planu kako fizičkom tako i emotivnom te postići visok stupanj zdravlja, sreće i harmonije. Zbog snažnog iscjeljujućeg djelovanja pogodan za ljude s kroničnim tegobama i ljude treće životne dobi za koje, na upit, kreiramo i vodimo programe u skladu s njihovim potrebama.

“Majstor David stručno vodi trening u opuštenoj atmosferi i cijeli doživljaj ispunjava učesnike zadovoljstvom. Nakon ovih par mjeseci počeo samo osjećati i druge prednosti takovog pristupa vježbanju, zglobovi sve manje škrguću, bolje spavam, i općenito se osjećam bolje. Tek sam na početku novog puta i osjećam da ako ustrajem u treninzima mogu očekivati daljnja značajna poboljšanja.”  Dr. Ivica Fedel, Pula

“Moje područje su borilačke vještine i želim napomenuti da sam dosta vremena provela tražeći učitelja s kojim bih mogla zadovoljiti potrebu za znanjem i vježbom. Učitelja koji ne bi učenike stalno tretirao kao sredstvo zarađivanja novca i kao ljude koje ne vrijedi podučavati. S te strane, kapa dolje Davidu, on je vrlo pošten učitelj, ne obećava ono što ne misli predavati, ali predaje ono što obeća. Svakome nudi onoliko koliko može primiti. I početnici i oni koji već malo znaju dobivaju puno u istoj grupnoj vježbi. Komplicirane stvari objašnjava jednostavno i uvijek daje osjećaj da je ovo početak putovanja, da ako želite možete i vrlo duboko zaviriti u znanje koje nudi. Zna vas malo zaustaviti u pravom trenutku i isto tako vas malo pogurati naprijed kada zapnete na jednom mjestu. Iznimno je precizan i pozitivno zahtjevan profesor.” Metka Primec, Slovenija

“Helena s empatijom shvaća dileme i probleme s kojima se zapadnjački um susreće tijekom vježbanja koje dolazi iz drugačije, kineske kulture. Uz Heleninu pomoć i objašnjenja dobro sam razumjela upravo te osnovne pokrete koje ona detaljno objašnjava. Dobar primjer za to je “osmica” koju smo tijekom treninga do detalja, usporeno vježbali, posebno rad zdjelice. Zatim, Helena u svoje treninge unosi i neke druge vježbe iz Qigong-a koje doprinose raznolikosti i dinamici vježbanja…” Branka Kuzmanović